Archive for Kwiecień, 2011

„Rzęsy na opak” – Spotkanie DKK

wtorek, 26 kwietnia, 2011

27 kwietnia 2011 roku o godz. 16.00, odbędzie się spotkanie DKK działającego
przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach.
Omawiać będziemy książkę Dawida Kornagi „Rzęsy na opak”.

Zapraszamy!

Ruszył Dyskusyjny Klub Książki

wtorek, 26 kwietnia, 2011

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach powstał Dyskusyjny Klub Książki. W comiesięcznych spotkaniach mogą brać udział wszyscy ci, którzy lubią czytać i dzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury. Moderatorem Klubu jest Starszy Bibliotekarz Barbara Woś.
Dyskusyjny Klub Książki adresowany jest do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku, zainteresowań oraz tego, jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej znawcą czy krytykiem.
Dyskusyjne Kluby Książki są elementem wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wsparcia sektora książki „Tu Czytamy!”, objętego patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Celem działania DKK są spotkania z grupą czytelników, podczas których wymieniane są swobodne poglądy na temat ciekawych pozycji książkowych – mówi Barbara Woś z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. – Chcemy kreować modę na czytanie, pokazać jak wiele przyjemności może płynąć z lektury, a także promować aktywny udział w życiu literackim właśnie poprzez tego typu spotkania, interesujące dyskusje oraz twórcze wykorzystanie wiedzy płynącej z książek i literatury – dodaje. Warto dodać, że realizacja programu jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach odbyło się 23 marca i miało charakter organizacyjny. W inauguracyjnym spotkaniu wzięło udział osiem czytelniczek, które na co dzień chętnie korzystają z usług biblioteki. Moderator DKK Barbara Woś zapoznała uczestników z ideą i zasadami funkcjonowania klubu oraz zaprezentowała pierwszy zestaw książek do dyskusji. Rozmawiano także o celach i założeniach DKK oraz przedstawiono propozycje działania Klubu. – Dyskusyjny Klub Książki jest programem przygotowanym przez Biblioteki wojewódzkie oraz Instytut Książki. DKK to miejsce dla tych, co czytają i lubią o tym rozmawiać, to dostęp do nowych i ciekawych książek, spotkania z pisarzami i swobodna dyskusja. Chcemy, aby nasze spotkania były dla członków klubu miłym i pożytecznym spędzeniem czasu, odskocznią od codziennych obowiązków – mówi Barbara Woś. DKK w Chęcinach będzie spotykał się raz w miesiącu. – Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników czytelnictwa, aby dołączyli do naszego Klubu – zachęca moderator Barbara Woś.
Podczas pierwszego spotkania chęcińskiego DKK omówiono pierwszą książkę Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet”. – Autorka nagrodzona była Paszportem „Polityki” oraz nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2009. Powieść Sylwii Chutnik „Kieszonkowy atlas kobiet” jest określana jako „współczesna legenda miejska z wątkiem kryminalnym”. Autorka opisuje historie trzech kobiet i jednego mężczyzny, nosiciela pewnych cech damskich. Bohaterowie opowieści to ludzie odrzuceni przez otoczenie, borykający się z problemami różnej natury. Ich portrety autorka skreśliła z niezwykłą drobiazgowością, czerpiąc z obserwacji rzeczywistości, podsłuchanych rozmów, opowieści ludzi, z którymi się stykała – mówi Barbara Woś, podkreślając jednocześnie, że książka nie jest łatwa w odbiorze, choć czyta się ją szybko. – Autorka specjalnie użyła przerysowania, groteski, ironii by wstrząsnąć czytelnikiem, zdemaskować polską mentalność, przywary, rozprawia się z narodowymi „świętościami” – wyjaśnia. Omawiana książka wywołała ożywioną dyskusję podczas pierwszego spotkania DKK, które przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

Spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki będą odbywały się cyklicznie, (raz w miesiącu), a informacja o nich będzie umieszczana na stronie Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach pod adresem oraz na stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta Chęciny. Zapraszamy!

Agnieszka Olech



Wielkie otwarcie nowego projektu

czwartek, 7 kwietnia, 2011

21 marca, w murach zabytkowej „Niemczówki” miało miejsce uroczyste otwarcie projektu realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Chęcinach pn. „Kawiarenka Internetowa Aktywnego Seniora”. Przez sześć tygodni dziesięciu uczestników projektu będzie uczyć się obsługi komputerów i korzystania z Internetu.

Spotkanie inaugurujące projekt realizowany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek poprowadziła Barbara Woś z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach, pomysłodawca i koordynator projektu. Podczas przygotowanej prezentacji przybliżyła ona działania biblioteki realizowane na przestrzeni ostatnich lat dzięki pozyskanym środkom finansowym w wysokości blisko 22 tysięcy złotych. – Z tego 3.800 zł udało nam się pozyskać w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek na projekt „Kawiarenka Internetowa Aktywnego Seniora”. Dzięki wcześniejszym dotacjom zakupiliśmy sprzęt o łącznej wartości ponad 12 tysięcy złotych, m.in. komputery, aparat, urządzenie wielofunkcyjne, a także uczestniczyliśmy w szeregu szkoleń – mówiła Barbara Woś, która przybliżyła zebranym również cele realizowanego projektu, napisanego zgodnie ze strategią rozwoju Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. – Celem projektu jest aktywizacja i integracja środowiska seniorów gminy Chęciny, podniesienie ich kwalifikacji w zakresie obsługi komputera oraz zmotywowanie do działań na rzecz środowiska lokalnego. Chcemy udowodnić, że obsługi komputera może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku – podkreślała koordynator projektu, Barbara Woś. – Projekt jest długofalowy i zakłada, że w bibliotece powstanie kawiarenka, która będzie integrować seniorów z naszej gminy – dodała, opowiadając także o wizji rozwoju Chęcińskiej biblioteki.

Podczas spotkania wiele ciepłych słów padło w kierunku pomysłodawcy i koordynatora projektu nie tylko od władz Gminy i Miasta Chęciny, ale również i samych kursantów. – Pani Basia jest bardzo aktywnym i wspaniałym pracownikiem. Wszystko co dobre dzieje się w bibliotece, dzieje się dzięki niej – mówiła dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Chęcinach, Izabela Buda. Słowa uznania skierował do Barbary Woś również Wiceburmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Mariusz Nowak. – Cieszy fakt, że dzięki projektowi powstanie w bibliotece kawiarenka internetowa dla seniorów, która będzie miejscem, gdzie osoby starsze będą mogły w dogodnych dla siebie warunkach pozyskać wiele ciekawych informacji oraz pogłębić dotychczasową wiedzę i zainteresowania – podkreślał Wiceburmistrz, Mariusz Nowak. Również Przewodniczący Rady Miejskiej w Chęcinach mówił o tym jak ważny jest w dzisiejszych czasach Internet.

Podczas spotkania inaugurującego projekt długo dyskutowano nad potrzebą rozwoju osób starszych w kierunku nowoczesnych technologii informacyjnych, a także aktywizacji i integracji środowiska seniorów Gminy Chęciny.

Agnieszka Olech


Kawiarenka Internetowa Aktywnego Seniora

czwartek, 7 kwietnia, 2011

Taki tytuł nosi projekt, na jaki Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach pozyskała dotację w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Dzięki temu, do osiemnastu tysięcy złotych pozyskanych na przestrzeni ostatnich lat na rozwój chęcińskiej Biblioteki można doliczyć kolejne pieniądze, tym razem w kwocie 3.800 zł. To kolejny sukces pracowników placówki.

Do Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” realizowanego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek łącznie napłynęło aż 235 wniosków, jakie złożyły biblioteki wiodące i partnerskie z 11 województw. Kryteria formalne spełniło 225 z nich, a jedynie 78 najlepszych projektów otrzymało dofinansowanie. W gronie laureatów znalazła się również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach. Koordynatorem projektu jest Starszy Bibliotekarz Barbara Woś.
Aktywizacja i integracja seniorów
Celem projektu jest aktywizacja i integracja środowiska seniorów gminy Chęciny, podniesienie ich kwalifikacji w zakresie obsługi komputera oraz zmotywowanie do działań na rzecz środowiska lokalnego. Szkolenie ma stanowić bazę dla tworzenia się środowiskowej grupy osób starszych zainteresowanych rozwijaniem swoich zainteresowań, kompetencji i pasji, skupionych wokół Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. Realizacja projektu pozwoli na przeciwdziałanie wykluczeniu osób starszych z dostępu do nowoczesnych technologii i narzędzi komunikacyjnych, zmianę świadomości i podejścia seniorów do komputera i Internetu, przełamanie barier i lęków związanych z korzystaniem ze sprzętu komputerowego, a także na zwiększenie aktywności osób starszych oraz polepszanie ich jakości życia. Dzięki programowi seniorzy zapoznają się z nowoczesnymi systemami komunikacji, a także nabędą umiejętności w zakresie niezbędnym do korzystania ze skomputeryzowanych zasobów bibliotek. Wszystko to razem spowoduje wyrównanie szans edukacyjnych osób starszych.
Kawiarenka internetowa dla seniorów
Projekt „Kawiarenka Internetowa Aktywnego Seniora” zakłada utworzenie w bibliotece kawiarenki internetowej dla seniorów z terenu miasta i gminy Chęciny. Kawiarenka będzie miejscem, gdzie osoby starsze będą mogły w dogodnych dla siebie warunkach oswajać się z komputerem, a także opanowywać umiejętności obsługi komputera i Internetu. W pokonywaniu lęków i przełamywaniu barier ma pomóc kameralny charakter kawiarenki.
Będzie szkolenie z obsługi komputera i korzystania z Internetu
Przeprowadzone w ramach projektu szkolenie będzie obejmować 12 spotkań, podczas których przez dwie godziny zegarowe seniorzy będą pracować na komputerach. Dziesięcioosobowa grupa będzie uczęszczać na zajęcia dwa razy w tygodniu przez okres sześciu tygodni. Warsztaty poprowadzi osoba zatrudniona w ramach realizacji projektu posiadająca wykształcenie informatyczne. W ćwiczeniach praktycznych wspomagać informatyka będzie dwóch wolontariuszy. Podsumowaniem szkolenia będzie uroczyste spotkanie z wszystkimi członkami Klubu Seniora. Warto też dodać, że kawiarenka będzie czynna codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach południowych. – Mamy nadzieję, że dzięki realizacji tego projektu uda nam się pokonać w seniorach bariery i lęki związane z korzystaniem ze sprzętu komputerowego, a w rezultacie będą to działania, które zapobiegną wykluczeniu społecznemu seniorów. Uczestnik szkolenia nauczy się samodzielnego korzystania z komputera i Internetu, a także wyszukiwania w nim informacji – wymienia pomysłodawca i koordynator projektu Barbara Woś.
Cieszy fakt, że dzięki projektowi powstanie w bibliotece kawiarenka internetowa dla seniorów, która będzie miejscem, gdzie osoby starsze będą mogły w dogodnych dla siebie warunkach pozyskać wiele ciekawych informacji oraz pogłębić dotychczasową wiedzę i zainteresowania. Bez wątpienia kawiarenka stanie się również miejscem spotkań towarzyskich i międzypokoleniowych.

Agnieszka Olech