Archive for Maj, 2013

Warsztaty dziennikarskie dla moderatorów i klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki.

środa, 29 maja, 2013

17 kwietnia 2013 roku odbyły się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach warsztaty dziennikarskie dla moderatorów i klubowiczów Dyskusyjnych Klubów Książki, zorganizowane przez WBP Kielce oraz Instytut Książki w Warszawie. Spotkanie połączone z wykładem na temat kryminału skandynawskiego i kryminału polskiego poprowadził Krzysztof Koziołek (pisarz, dziennikarz, wydawca). W warsztatach uczestniczyła nasza utalentowana klubowiczka Pani Jolanta Domagała, która podzieliła się z nami wrażeniami z tego niezwykłego spotkania.

Krzysztof Koziołek – kryminalista na podsłuchu

środa, 29 maja, 2013

O tym jak pisać i nie zanudzić czytelnika opowiadał 17.04.2013r. w WBP w Kielcach utalentowany autor, dziennikarz i wydawca Krzysztof Koziołek. Okazuje się, że najlepiej na początku rzucić bombę a następnie tylko i wyłącznie podnosić ciśnienie arcyciekawym przebiegiem akcji. Zielonogórski pisarz, jak twierdzi, nie bulwersuje czytelnika nadmiernym okrucieństwem, zbrodniczymi obrzydliwościami typu rozbebeszone trupy. Nie serwuje również nużąco rozbudowanych opisów . W jego powieściach, (np. „Instrukcja 0066” oraz „Święta tajemnica”) dominuje ciekawie zawiązana historia, prosty acz barwny język i niegasnące napięcie, które nie pozwala odłożyć książki ani na moment. Dowodem w tej kwestii niech będzie fakt, iż moją pamiątkę ze spotkania autorskiego, wspomnianą wyżej „Instrukcję 0066” wytropił u mnie mąż i zaciekawiony opisem na okładce, przeczytał lekturę w jedną noc, czym wprawił mnie w zdumienie, bo takiego tempa czytania jeszcze u niego nie odnotowałam.

Sama miałam na tę powieść ochotę, a teraz mam jeszcze większą. „Instrukcja 0066” to thriller sądowy oparty na faktach. Opowiada o losach policjanta Stanisława Szafrana, który na tyle skutecznie ścigał bandytów, że ci wydali na niego wyrok śmierci. A kara miała być wykonana w majestacie prawa, w praworządnym państwie… Okazało się, że wydanie tej książki ściągnęło na autora nieprzyjemne konsekwencje. Pogróżki, podsłuch. Ale udało się! Czytelnik ma do dyspozycji literacki hit.

Z kolei „Święta tajemnica” to opowieść o nietypowej sytuacji – spowiedzi zatwardziałego pedofila. Pomysł na tę powieść przyszedł autorowi podczas spowiedzi wielkopostnej. Muszę się przyznać, że właśnie tę książkę chciałam sobie kupić od autora, ale ten, nie bez nuty satysfakcji, odparł: „Już nie ma”.

Spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem było niezwykle atrakcyjne pod wieloma względami. Po pierwsze otwartość – pisarz nie zasłaniał się tajemnicą warsztatu, chętnie opowiadał jak tworzy, skąd czerpie inspiracje, z czym się boryka, aby wydawać swoje powieści. Pisze w domu, po powrocie żony, bo wcześniej zajmuje się dzieckiem. Lubi zmywać naczynia, dobrze mu się wtedy myśli ( dlatego toczy boje z żoną, by nie kupować zmywarki). Dane personalne swoim bohaterom wyszukuje wprost na ulicy, kiedy spaceruje podczas wyjazdów służbowych. Pomysły przychodzą mu do głowy w najmniej oczekiwanych momentach np. w kościele. Po drugie – życzliwość. Nikomu nie powiedział, „daj mi spokój, tego ci nie wyjaśnię, nie mam w umowie”. Odpowiadał na wszystkie pytania, bardzo chętnie, wyczerpująco. Podpowiadał, korygował nasze błędy np. w ramach budowania dobrego tytułu na artykuł. Tytuł to początek – ma przyciągać uwagę wybuchem, nie odstraszać nudą. Ma być krótki, ale z „jajem” np. „Kryminalna zbrodnia w kuchni”. Po trzecie – serwował mnóstwo ciekawostek, porad (niektóre na wagę złota np. kiedy robi się w tekście sztywno – zacznij opowiadać zamiast pisać). Po czwarte – krótki kurs robienia dobrego zdjęcia – dużo klatek, bliski plan, pomysł na zdjęcie, wszystko cenne.

Cóż dodać, oprócz gwoździa programu – wspaniałego Koziołka, był poczęstunek, aromatyczna kawa, miłe towarzystwo, sympatyczna atmosfera. Otrzymałam książkę z autografem, mam pamiątkowe zdjęcie. Żyć nie umierać ! Jestem bardzo szczęśliwa i wdzięczna za otrzymane zaproszenie. Wiele skorzystałam. Dziękuję serdecznie.

Jolanta Domagała

DKK  Chęciny

Spotkanie DKK

poniedziałek, 27 maja, 2013

28 maja 2013 roku o godz. 16.00, odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach.

„Anielski kokon”- nowa powieść kieleckiej pisarki Karoliny Wilczyńskiej.

piątek, 17 maja, 2013

Czekałam na „Anielski kokon” odkąd jego autorka zaintrygowała mnie zapowiedzią tej powieści podczas swej wizyty w chęcińskim DKK. Trzymałam kciuki, by się udało. Pani Karolina obawiała się trudności z wydaniem książki podejmującej trudny temat postrzegania chorych psychicznie przez tak zwaną zdrową resztę. Ogromnie się cieszę, że wydawca się znalazł. A jeszcze bardziej z tego, że lekturę przeczytałam, bo wierzcie mi – jest tego warta!

„Anielski kokon” to świetna literacko książka, która burzy spokój uśpionego lekturową papką czytelnika, skłaniając go do refleksji nad ważnymi problemami i robi to niezwykle skutecznie.

Mnie sprowokował do refleksji nad ludzką skłonnością do budowania niepodważalnych, ale zarazem dla wielu krzywdzących, norm . Stereotypy, schematy, konwenanse, utarte opinie mają się wyśmienicie w naszym świecie. Wyjście jednostki poza, przyjętą przez ogół, ramę, grozi ryzykiem wykluczenia, zlekceważenia czy nawet „poczęstowania pięścią”. Piętnujemy odmieńców wszelakiej maści; posiadających inną orientację seksualną, inną religię, nację, kolor skóry, bezdomnych, chorych psychicznie… Delikatnie nazywamy ich dziwakami, ale najczęściej są to wulgarne inwektywy typu świry, wariaci, pomyleńcy, obłąkani. Dlaczego tak nie lubimy inności? Ze strachu? Z zazdrości?

A może to pycha – poczucie, że tylko my jesteśmy doskonali? A może to zwykłe lenistwo? Wykręcamy się od podjęcia choćby próby zrozumienia. Tak jest przecież łatwiej – odrzucić, potępić, a na dokładkę opluć. Wszystkie te myśli oraz pytania wylęgły się w mojej głowie po lekturze „…kokonu” i za to autorce bardzo dziękuję.

Kilka słów o treści. Olga i Filip to, moim zdaniem, główni bohaterowie, postacie kluczowe. Bardzo się od siebie różnią, ale i mają wiele wspólnego. Samotność, brak rodzinnego ciepła, głęboko skrywana tęsknota za prostym, dobrym życiem, którego bardzo im brakuje. Olga pracuje w korporacji, zbiera aniołki, uwielbia dobrze osłodzona kawę i boryka się z matką tyranką, z którą nie sposób szczerze rozmawiać. Filip nie pracuje, pęta się z kolesiami po osiedlu, straszy swoją „kapturzastą aparycją”. Z drugiej strony nie umie znaleźć kontaktu z zajętymi rodzicami, panicznie boi się wojska. Czuje potrzebę zmiany swego życia, ale nie ma pojęcia od czego zacząć. Jak zapisać czystą kartkę życia, by przestać czuć beznadzieję? I oto oboje zaczynają dostrzegać więcej niż inni. Tyle, że niestety, inni wiedzą lepiej.

Nad wymiarem realistycznym rozciąga się drugi wymiar – fantastyczny. Anioł i Diabeł w wersji Ananke i Gabor symbolizują odwieczną walkę dobra ze złem, niegasnący bój o ludzką duszę. Bez odniesienia do konkretnej religii. To przecież zagadnienie moralne – najbardziej uniwersalne z możliwych. Myślę, że autorka świetnie sobie poradziła z niebywale trudnym tematem ukazania niewidocznego dla oczu, a to wielka sztuka… Kiedy pisze o Gaborze, to ciarki chodzą po plecach; a gdy traktuje o Ananke to jakby miód do rany przykładała. Zresztą nie od dziś mi wiadomo, że Karolina Wilczyńska niezwykle plastycznie maluje swoich bohaterów, sytuacje, poszczególne sceny. Obrazy ze szpitala psychiatrycznego i zdarzenia na dachu biurowca pozostaną w mojej głowie na długo. Pozostanie też przekonanie, że inność to jednak bogactwo, a nie zagrożenie. Pozory tak często mylą, a rozum – cóż , czy możemy mieć pewność, że zagwarantuje nam całkowite poznanie i zrozumienie świata? Może warto na nowo rozważyć sławne zdanie: „Miej serce i patrzaj w serce”?

Gorąco polecam tę i pozostałe powieści świętokrzyskiej autorki.

Jolanta Domagała

Majowa Zbiórka Książek w Bibliotece w Chęcinach

piątek, 17 maja, 2013

8 maja – w pierwszy dzień Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiega pod hasłem Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” rusza V edycja akcji „Majowa Zbiórka Książek” dla bibliotek lokalnych w Małopolsce i Świętokrzyskim. Akcja organizowana jest przez Europosłankę Różę Thun i Młodych Demokratów we współpracy z lokalnymi bibliotekami.

W tym roku, po raz pierwszy, w przedsięwzięcie włączyły się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach.

Ta cykliczna akcja społeczna, ma na celu promowanie kultury, wspieranie bibliotek lokalnych oraz popularyzację kontaktu czytelnika z książką. Organizatorom najbardziej zależy na książkach dla dzieci i młodzieży, stosunkowo nowych, które mogłyby służyć jeszcze innym czytelnikom. Swoje książki na rzecz bibliotek biorących udział w akcji przekażą także wydawnictwa. Każdy, kto chciałby podzielić się książkami ze swoich domowych zbiorów, może je przynieść do siedziby biblioteki.

V EDYCJA MAJOWEJ ZBIÓRKI KSIĄŻEK  ROZPOCZYNA SIĘ

8 MAJA I TRWAĆ BĘDZIE DO 31 MAJA 2013 ROKU.

W TYM CZASIE KSIĄŻKI MOŻNA PRZYNOSIĆ DO SIEDZIBY

MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W CHĘCINACH


WSZYSTKICH CHĘTNYCH ZAPRASZAMY DO WŁĄCZENIA SIĘ DO AKCJI!!!

Kwietniowe spotkanie DKK

piątek, 17 maja, 2013

30 kwietnia 2013 roku odbyło się spotkanie DKK w Chęcinach, na którym omówiono książkę pt. „Pod osłoną nocy” autorstwa Sarah Waters. Autorka jest jedną z najważniejszych pisarek brytyjskich młodego pokolenia. Jest znawczynią powieści wiktoriańskiej. W swoim dorobku literackim posiada takie powieści, jak: „Muskając aksamit”, „Niebanalna więź”, „Złodziejka”,   ” Ktoś we mnie” . Akcja omawianej przez klubowiczki powieści toczy się w wojennym i powojennym Londynie. Autorka pokazuje skomplikowane relacje emocjonalne trzech kobiet i jednego mężczyzny. Bohaterowie przeżyli wojnę i próbują ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości. Każda z postaci ma jakąś tajemnicę i wiedzie kontrowersyjne życie. Wśród  klubowiczek książka  wywołała różne opinie zarówno pochlebne, ale również negatywne. W odczuciu naszych czytelniczek powieść ciekawa, ale nie zachwyca.

Miłym akcentem kwietniowego spotkania DKK było wręczenie naszej klubowiczce Pani Joli Domagale dyplomu i nagrody, którą otrzymała z Instytutu Książki w Warszawie za najlepszą recenzję marca.

Program realizowane jest we współpracy z Instytutem Książki.