Archive for Grudzień, 2014
Dyskusyjny Klub Książki w Chęcinach – przedświątecznie, podsumowująco.
wtorek, 23 grudnia, 2014Jak wszędzie tak i u nas, w Dyskusyjnym Klubie Książki, zapachniało Świętami. Cóż – Boże Narodzenie i koniec roku za pasem. Ostatnie tegoroczne spotkanie DKK, które miało miejsce 16 grudnia b.r., odbyło się w uroczystej, świątecznej atmosferze. Sala chęcińskiej biblioteki, w której nasz DKK ma swój azyl, przywitała nas połyskującą kolorami choinką, wytwornie ozdobionym stołem, słodkościami, aromatyczną kawą, herbatą i obowiązkowo nowymi książkami. Nikogo nie zabrakło, szczęśliwie dotarły wszystkie członkinie klubu, co niewątpliwie wpłynęło na intensywność przeżyć tego dnia, większy gwar i ogromną radość z szansy na wspólne rozmowy o książkach i nie tylko. W nasze tematy wkradły się, bowiem bieżące zagadnienia kulturalne z kraju i regionu. Okazało się, że nasza droga moderatorka – Basia, była obecna na wspaniałym recitalu Katarzyny Żak, który miał miejsce w WBP w Kielcach. Spotkała też przypadkowo znanego aktora Ignacego Gogolewskiego. Bardzo interesująco opowiedziała również o spotkaniu z Martą Konarzewską podczas warsztatów krytycznego myślenia, gdzie omawiano, nagrodzoną statuetką Nike, książkę Joanny Bator „Ciemno, prawie noc”. Okazuje się, że to świetna proza i jeśli się spełnią nasze świąteczne życzenia, to dostaniemy ją do klubu celem przeczytania i omówienia. Odnotowałyśmy także wydanie nowej książki Olgi Tokarczuk i jednogłośnie wyraziłyśmy pogląd, że spotkanie z tą wybitną polską pisarką jest naszym wspólnym wielkim marzeniem. Dowiedziałyśmy się przy okazji, że w maju przyszłego roku dane nam będzie spotkać się z cenionym pisarzem – Janem Grzegorczykiem, autorem m.in. „Nieba dla akrobaty”. Rozmawiałyśmy o sukcesie filmu „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Zastanawiałyśmy się, jaką siłą dysponuje w dzisiejszym, przesyconym efekciarstwem, kinie – prosty, czarno-biały, artystyczny obraz, oparty głównie na wysublimowanej, oszczędnej acz niezwykle zmysłowej i emocjonalnej grze aktorskiej.
Oczywiście wiele miejsca poświęciłyśmy książce, bohaterce naszego spotkania, czyli „Wołaniu Kukułki” Roberta Galbraitha( J.K. Rowling). Jak zwykle opinie się podzieliły. Nie brakło negatywnych sądów, także neutralnych, ale również i zachwytów. Według mnie tytuł zasługuje na słowa uznania. Nie jest, co prawda, jakimś wybitnie artystycznym, poważnym dziełem, ale przecież nie tylko takie warto czytać i polecać innym. „Wołanie Kukułki” to wyjątkowo barwnie i wciągająco napisany kryminał, ze swoistym londyńskim klimatem, wyrazistymi postaciami, napisany z polotem i poczuciem humoru. Jego poznanie cudownie mnie odstresowało. Postaci detektywa Cormorana Streika i jego rezolutnej sekretarki Robin nie sposób nie polubić. Zostały bardzo ciekawie, plastycznie odmalowane przez autorkę „Trafnego wyboru” i jakoś niezwykle łatwo znalazły sobie drogę do mojego serca. Z całą pewnością sięgnę po kolejną książkę o przygodach sympatycznej pary detektywów, tym bardziej, że jest już dostępna.
Oglądając się wstecz warto jeszcze wspomnieć inne tegoroczne tytuły, które wywarły na nas ogromne wrażenie. Są to: „Wybór Marty” Lidii Witek, „Ziemia Nod” Radosława Kobierskiego”, „Skazana” Hanny Kent, „ Malarka z Szanghaju” Jennifer Cody Epstein i „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” Jacka Hugo-Badera. „Wisienką na torcie” był nasz udział w niesamowitym i niezapomnianym spotkaniu autorskim z wspomnianym Jackiem Hugo-Baderem, który okazał się równie intrygującym mówcą jak i pisarzem.
Tak oto na wzajemnej radości ze spotkania, na rozmowach o książkach i wszystkim co nas w życiu ciekawi i inspiruje, na wymianie poglądów na sprawy kulturalne, czasem polityczne, czasem społeczne lub rodzinne, niezwykle szybko i miło upłynęło nam ostatnie w 2014 roku spotkanie naszego klubu. A tak właściwie to zakończyło się życzeniami spokojnych, pogodnych Świąt w gronie najbliższych, oczywiście z szansą na odpoczynek przy ulubionej lekturze. Czego życzymy wszystkim, nie tylko fanom czytelnictwa.
Jolanta Domagała
DKK Chęciny
Spotkanie DKK
poniedziałek, 15 grudnia, 201416 grudnia 2014 roku o godz. 17.00, odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach.
Dotacja dla Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach od Akademii Orange.
poniedziałek, 15 grudnia, 2014Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach w 2014 roku po raz kolejny przystąpiła do programu „ Akademia Orange dla bibliotek”. Organizatorami programu są Orange Polska i Fundacja Orange. Celem programu jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by Biblioteki stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi. Pozyskana kwota została wykorzystana na pokrycie kosztów dostępu do łączy internetowych w Bibliotece Głównej i filii bibliotecznej.
Dzięki dotacji nasza Biblioteka zakupiła również programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży m.in. interaktywny kurs języka angielskiego, program „Socrates”, kurs ortografii z zasadami pisania oraz cztery części „Akademii Umysłu Junior”. Uzyskana kwota pozwoliła również zakupić książki do nauki korzystania z Internetu dla seniorów. Biblioteka będzie mogła poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę realizowanych zajęć edukacyjnych dla dzieci oraz kontynuować szkolenia dla seniorów.
Listopadowe spotkanie DKK
poniedziałek, 8 grudnia, 2014Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści autorstwa Martina Sixsmitha pt. „Tajemnica Filomeny”. Jest to poruszająca historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Akcja książki rozpoczyna się w latach 50-tych XX wieku. Irlandzki chłopiec zostaje siłą odebrany matce i adoptowany przez rodzinę ze Stanów Zjednoczonych. Po latach chory na AIDS postanawia jeszcze raz wrócić do Irlandii i zobaczyć przed śmiercią swoją biologiczną matkę.
Wszystkie klubowiczki były głęboko poruszone historią przedstawioną w powieści i zgodnie orzekły, że jest warta polecenia. Na podstawie książki w ubiegłym roku został zrealizowany film pod tym samym tytułem.