Listopadowe spotkanie klubu DKK
Listopadowe spotkanie naszego klubu poświęciliśmy na rozmowę o książce Małgorzaty Wardy p.t.: „Najpiękniejsza na niebie”. Powieść opowiada o losach Sylwii, adoptowanej w dzieciństwie, która zapada na nowotwór krwi, anemię aplastyczną. Tylko przeszczep od osoby zgodnej genetycznie, najlepiej spokrewnionej, może ją uratować. Sylwia rozpoczyna więc poszukiwania rodziny, co jest niezmiernie trudne, ponieważ polskie prawo nie pozwala ujawniać danych dziecka sprzed adopcji. Sylwia żyje w potrzasku. Nawet fakt, że jest psychologiem na nic się nie przydaje. Martwiąc się o życie, równocześnie musi zajmować się domem, pięcioletnią córeczką, Mają i mężem, Andrzejem, któremu też jest bardzo ciężko. Sylwia walczy o życie, szuka dawcy szpiku. Wydaje jej się (nie pamięta dokładnie), że ma siostrę bliźniaczkę. O pomoc w jej odnalezieniu prosi dziennikarkę, Polę. Ona także dostała cięgi od losu. Długo zmagała się z depresją po misji w, ogarniętej wojną, Syrii. Jest nieufna, wycofana, niechętnie otwiera się na innych. Jednak dla Sylwii przełamie się. Znamienna okaże się analogia losów Poli i Sylwii.
Książka Małgorzaty Wardy stawia ważne pytanie – Dlaczego w obliczu straszliwej choroby dane rodziny biologicznej chorego są dla niego niedostępne? Dane, które mogą darować życie! Warda pokazuje, jak okrutne są obecne przepisy i że koniecznie trzeba je zmienić.
Warto zaznaczyć, że narracja „Najpiękniejszej na niebie” oparta jest na retrospekcjach przeplatających się z bieżącą akcją. Przypomina w tym puzzle, które czytelnik układa sobie podczas lektury; początkowo z trudem, borykając się z zagmatwanymi losami bohaterów i pewnym chaosem informacyjnym, z czasem układanka idzie coraz łatwiej, by pod koniec wszystkie kawałki błyskawicznie powskakiwały na swoje miejsca, prezentując klarowną całość, przejmującą do szpiku kości. Taka właśnie jest ta powieść; zapada mocno w pamięć, prowokuje do refleksji na temat krzywdy dziecka, mówi o odrzuceniu i bolesnych jego konsekwencjach, i o dramacie podciętych korzeni.
Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać, szczególnie że autorka była naszym gościem, a ponadto jest cenioną i wielokrotnie nagradzaną pisarką, poruszającą w swych powieściach bardzo poważne tematy, tworzącą niezwykle dojrzałą, przemyślaną i skłaniającą do refleksji literaturę. Polecamy.