Archive for Marzec, 2020

Bezpieczeństwo epidemiczne w bibliotekach

poniedziałek, 30 marca, 2020

W związku z koniecznością przerwania łańcucha transmisji koronawirusa podjęto w Polsce decyzję o zamknięciu bibliotek do odwołania. Biblioteki od 13 marca nie mogą prowadzić czytelń oraz wypożyczalni, w tym przyjmować wypożyczonych egzemplarzy.

Biblioteka Narodowa przekazuje poniżej zalecenia dotyczące traktowania wypożyczonych egzemplarzy po odwołaniu stanu epidemii w Polsce i wznowieniu pracy bibliotek.

Wirus SARS-CoV-2 może przetrwać przez pewien czas (do 5 dni) poza organizmem ludzkim, dlatego możliwe jest także powierzchowne skażenie publikacji. Zaleca się stosowanie następujących zasad postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do bibliotek:

  • egzemplarze wypożyczone do domu winien przyjmować personel zaopatrzony w rękawiczki lateksowe lub nitrylowe,
  • ograniczyć bezpośredni kontakt z egzemplarzem do jego identyfikacji,
  • nie wolno dezynfekować zwracanych publikacji preparatami dezynfekcyjnymi opartymi na detergentach i alkoholu,
  • przyjęte egzemplarze należy poddać kwarantannie na okres 10 dni do 2 tygodni,
  • dezynfekować powierzchnie będące w kontakcie ze zwracanymi materiałami przez mycie detergentem lub preparatami dezynfekcyjnymi, zawierającymi alkohol w stężeniu minimum 60%,
  • w przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

Wyłączenie z użytkowania na czas kwarantanny wszystkich egzemplarzy zwracanych po zakończeniu okresu zamknięcia bibliotek powinno zapewnić bezpieczeństwo wykonywanej pracy.

Należy także przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa:

  • prawidłowe mycie rąk wodą z mydłem przez minimum 30 sekund,
  • unikanie dotykania twarzy (oczu, nosa, ust),
  • zachowanie bezpiecznej odległości (od 1 do 2 metrów) od innych osób,
  • zasłanianie ust i nosa chusteczką jednorazową, jeśli kicha się lub kaszle, a następnie wyrzucanie takiej chusteczki,
  • zwrócenie się o pomoc medyczną (najpierw telefonicznie) w przypadku zauważenia u siebie objawów choroby o charakterze wirusowym (gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu).

Źródło: Biblioteka Narodowa

Pierwsze dyplomy dla naszych najmłodszych.

piątek, 6 marca, 2020

 Z przyjemnością informujemy, że już pierwsi  Mali Czytelnicy zebrali komplet naklejek i otrzymali piękne dyplomy Małego Czytelnika w ramach projektu Mała książka – wielki człowiek. Dzieci dostały również specjalną odznakę Małego Czytelnika oraz słodką niespodziankę. Alicji i Izie gratulujemy otrzymanej nagrody.

Od początku projektu, czyli od października 2019 roku, wydaliśmy już 79 wyprawek Małego Czytelnika. Najmłodsi aktywnie wypożyczają książki i zbierają naklejki z delfinkami na specjalną kartę. Wielu z naszych milusińskich jest już blisko zebrania kompletu naklejek i otrzymania dyplomu    

 Zachęcamy rodziców z dziećmi w wieku 3-6 lat do odbierania wyprawek i zbierania naklejek.

O kobietach i dla kobiet – Święto Kobiet w bibliotece.

piątek, 6 marca, 2020

Wyjątkowa wiosenna atmosfera zapanowała w chęcińskiej bibliotece. Z okazji Dnia Kobiet Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chęcinach przygotowała szereg atrakcji dla swoich czytelniczek. Przygotowano dla pań piękne życzenia i udekorowano bibliotekę barwnymi kwiatami. Odwiedzający mogą obejrzeć  wystawę polskiej literatury pisanej przez kobiety.  Ponadto każda z czytelniczek, która odwiedzi  bibliotekę w dniach 6. i 9. marca, będzie miała możliwość wylosowania sentencji-niespodzianki, czyli złotej myśli o kobietach autorstwa różnych sławnych ludzi.

      Serdecznie zapraszamy.

Przedwiosenne spotkanie DKK „Czytam, bo lubię”

poniedziałek, 2 marca, 2020

Lutowe spotkanie chęcińskiego DKK „Czytam, bo lubię” odbyło się w niepowtarzalnej scenerii, przy blasku świec. Pachniała kawa, herbata oraz pierwsze wiosenne kwiaty, którymi była udekorowana chęcińska biblioteka. Tym razem klubowiczki dyskutowały o książce Leopolda Tyrmanda, p. t. „Siedem dalekich rejsów”, a dodatkowo obejrzały film „Naprawdę wczoraj” z 1963 roku  w reżyserii Jana Rybkowskiego, który powstał na podstawie książki Leopolda Tyrmanda. Spotkanie klubu idealnie wpisało się w rok tyrmandowski. 

Opinie klubowiczek na temat książki były różne, jednak wszystkie doceniły ogromny kunszt pisarski autora „Siedmiu dalekich rejsów”.  Powieść tę określa się mianem perły polskiej literatury powojennej. Urzeka ona swoją kameralnością, pięknem języka, błyskotliwością dialogów, barwnymi niejednoznacznymi postaciami, przemyślaną fabułą oraz niezwykłym klimatem.

Na koniec spotkania klubowiczki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia przy wystawie poświęconej Leopoldowi Tyrmandowi. Cytat zamieszczony na tej wystawie: „Kiedyś sprzeczałem się z Kisielem, co jest w życiu najważniejsze. Padały słowa: rozum, heroizm, wątpliwość, bezinteresowność, wierność. Kisiel powiedział: „Największa jest dobroć” pięknie podsumowuje spotkanie poświęcone wybitnemu pisarzowi.