Archive for 2 marca, 2020

Przedwiosenne spotkanie DKK „Czytam, bo lubię”

poniedziałek, 2 marca, 2020

Lutowe spotkanie chęcińskiego DKK „Czytam, bo lubię” odbyło się w niepowtarzalnej scenerii, przy blasku świec. Pachniała kawa, herbata oraz pierwsze wiosenne kwiaty, którymi była udekorowana chęcińska biblioteka. Tym razem klubowiczki dyskutowały o książce Leopolda Tyrmanda, p. t. „Siedem dalekich rejsów”, a dodatkowo obejrzały film „Naprawdę wczoraj” z 1963 roku  w reżyserii Jana Rybkowskiego, który powstał na podstawie książki Leopolda Tyrmanda. Spotkanie klubu idealnie wpisało się w rok tyrmandowski.

Opinie klubowiczek na temat książki były różne, jednak wszystkie doceniły ogromny kunszt pisarski autora „Siedmiu dalekich rejsów”.  Powieść tę określa się mianem perły polskiej literatury powojennej. Urzeka ona swoją kameralnością, pięknem języka, błyskotliwością dialogów, barwnymi niejednoznacznymi postaciami, przemyślaną fabułą oraz niezwykłym klimatem.

Na koniec spotkania klubowiczki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia przy wystawie poświęconej Leopoldowi Tyrmandowi. Cytat zamieszczony na tej wystawie: „Kiedyś sprzeczałem się z Kisielem, co jest w życiu najważniejsze. Padały słowa: rozum, heroizm, wątpliwość, bezinteresowność, wierność. Kisiel powiedział: „Największa jest dobroć” pięknie podsumowuje spotkanie poświęcone wybitnemu pisarzowi.