Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato, czyli Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci

„Bez książek prawdziwe dzieciństwo nie istnieje”

                                                                 Astrid Lindgren

Międzynarodowy Dzień Książek dla Dzieci obchodzony jest drugiego kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, sławnego duńskiego bajkopisarza. Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę do spraw Książek dla Młodych Ludzi (IBBY).

Dzień Książki dla Dzieci został zainicjowany, aby promować wartościową literaturę dla najmłodszych i wspierać czytelnictwo wśród nich.

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie małemu dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje więź między nim a rodzicem. Kontakt z książką zapewnia maluchowi wszechstronny rozwój, pomaga rodzicom w wychowaniu dziecka, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Akcja: „Mała książka – wielki człowiek”, przygotowana przez Instytut Książki, promuje czytanie dziecku od najmłodszych lat. Chęcińska biblioteka bierze udział w tym projekcie po raz czwarty. Każde dziecko w wieku 3-6 lat zapisane przez rodziców do biblioteki otrzymuje Wyprawkę Małego Czytelnika. Znajduje się w niej książeczka „Pierwsze czytanki dla…”, Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek oraz instrukcja dla rodziców. Za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie przynajmniej jednej książki z księgozbioru dziecięcego dziecko dostaje barwną naklejkę. Po zebraniu dziesięciu naklejek maluch zostaje uhonorowany imiennym Dyplomem Małego Czytelnika. Wiele dzieci z naszej gminy wzięło już udział w tej kampanii – otrzymało wyprawki, a także dyplomy. Wśród nich znaleźli się: Hania, Miłosz, Antoś, Dawid, Helenka i Julian. Gratulacje!

Dzieci, które jeszcze nie wzięły udziału w akcji „Mała książka – wielki człowiek” gorąco namawiamy, by to zrobiły. Czeka na Was zarówno Wyprawka Małego Czytelnika jak i mnóstwo wspaniałych książek, które znajdują się w księgozbiorze dziecięcym. Niech Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci będzie impulsem do odwiedzenia biblioteki. Zapraszamy serdecznie.