Jubileusz 65-lecia Biblioteki w Chęcinach

10 maja w murach zabytkowej kamienicy „Niemczówka” odbył się 65. Jubileusz Miejsko – Gminnej Bibliotek w Chęcinach. Jubileuszowi towarzyszy wystawa fotografii pokazująca działania biblioteki promujące czytelnictwo, która można oglądać w piwnicach „Niemczówki”.
Uroczystość rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, który serdecznie wszystkich powitał i podziękował za przybycie.
-W tym szczególnym dniu chciałbym podziękować za krzewienie umiłowania literatury oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród lokalnego społeczeństwa – tymi słowami zwrócił się do naszych bibliotekarzy gospodarz gminy. Następnie Burmistrz wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Chęcinach, Cezarym Mielczarzem wręczyli na ręce: Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Izabeli Budy; Starszego Bibliotekarza, Barbary Woś; Bibliotekarza, Marianny Dejewskiej oraz Bibliotekarza, Anny Woźnickiej listy gratulacyjne oraz pamiątkowy grawerton.
Niezwykle interesującą historię chęcińskiej biblioteki, w formie prezentacji multimedialnej, przedstawiła Barbara Woś. Podczas prezentacji pokazane były nie tylko losy biblioteki, ale ukazywała ona jak wiele inicjatyw i wydarzeń odbyło się dzięki zaangażowaniu i kreatywności pracowników naszej biblioteki. Nowoczesny sprzęt komputerowy, udział w czytelniczych programach ogólnokrajowych, jak również organizacja spotkań autorskich czy utworzenie Dyskusyjnego Klubu Książki, to tylko niektóre z zadań jakie obecnie realizuje biblioteka.
„Przyjaciele Biblioteki – Jubilatce” to kolejny punkt uroczystości, który wzbudził ogromne emocje uczestników. Jako pierwsza wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach, która pod okiem nauczyciela języka polskiego, Ewy Dziedzic oraz przy wsparciu pozostałych polonistów zagrała przedstawienie pt. ”Mały Książę”. Piękne dialogi, przepełnione mądrościami Małego Księcia z przejmującymi utworami muzycznymi wprowadziły nostalgiczny nastrój. Młodzież została nagrodzona wielkimi brawami i jeszcze długo po występie zbierała gratulacje.
W sposób humorystyczny i bardzo nowatorski gratulacje Jubilatce złożył zespół „Morawianie”, który na góralską nutę odśpiewał życzenia i gromkie Sto Lat.
Jak na urodziny przystało, na zakończenie uroczystości, goście skosztowali przepysznego tortu w kształcie książki.
W Jubileuszu wzięli udział: Radni Powiatowi: Kazimierz Bielecki i Marian Ferdek, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Chęcinach, Cezary Mielczarz oraz Radni Rady Miejskiej, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, Andrzej Dąbrowski, Kierownik Działu Metodyki, Szkoleń i Analiz WBP w Kielcach, Halina Panek; dyrektorzy szkół z terenu gminy Chęciny, bibliotekarze z ościennych gmin, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i przyjaciele.

Renata Janusz