Archive for 20 października, 2020

Wystawa poświęcona Leopoldowi Tyrmandowi w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach

wtorek, 20 października, 2020

W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2020 –  Rokiem Leopolda Tyrmanda w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Chęcinach przygotowano wystawę poświęconą autorowi „Złego”. Leopold Tyrmand posiada bogaty dorobek literacki. Napisał między innymi: „Życie towarzyskie i uczuciowe”, „Opowiadania wszystkie”, „Gorzki smak czekolady Lucullus”, „Filip”, „Tyrmand u brzegów Jazzu”, „Zapiski dyletanta”, „Cywilizacja komunizmu”, „Siedem dalekich rejsów”, „Dziennik 1954”, „Wędrówki i myśli porucznika Stukułki”, „Porachunki osobiste” i „Alfabet Tyrmanda”.

Posłowie pracujący w Sejmowej komisji Kultury i Środków Przekazu  nad uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Tyrmanda podkreślali, że Leopold Tyrmand był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy  XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną.

„Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności” – twierdził pisarz i słowa te można uznać za jego życiowe credo.