Archive for 18 lipca, 2022

Spotkanie z twórczością Karoliny Wilczyńskiej

poniedziałek, 18 lipca, 2022

14 lipca w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” odbyło się spotkanie z pisarką Karoliną Wilczyńską. Wydarzenie obfitowało w wiele ciekawych rozmów, osobistych doświadczeń i refleksji autorki licznych bestselerowych pozycji książkowych.

Karolina Wilczyńska to pisarka pochodząca z Kielc. Tworzy zarówno romanse, powieści obyczajowe, jak i horrory, kryminały, a także thrillery sensacyjne. W 2006 r. wydała swoją debiutancką powieść pt. „Performens”. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wygrała Ogólnopolski Konkurs Literacki Świat Kobiety, a dzięki powieści „Ta druga” na Festiwalu Literatury Kobiecej Pióra i Pazura zdobyła nagrodę czytelniczek. Największą popularność przyniosły pisarce jej bestsellerowe cykle powieściowe m.in. cykl obyczajowy „Stacja Jagodno” zapoczątkowany powieścią „Zaplątana miłość”. W sumie jest autorką 35 książek. Zanim jednak została pisarką pracowała m.in. jako terapeutka i trenerka. Założyła również fundację pomagającą tzw. młodzieży zagrożonej wykluczeniem.

Karolina Wilczyńska w Chęcinach gościła już po raz drugi. Pierwszy raz w królewskim mieście z czytelnikami spotkała się dokładnie 10 lat temu w 2012 roku. Co ciekawe, Chęciny przewijają się w powieściach pisarki chociażby w cyklu „Kawiarenka za rogiem”.

– Znalazłam taką informację, że Pani Karolina posiada dar rozciągania doby, dzięki czemu zawsze starczyło jej czasu na haftowanie, tworzenie biżuterii, a także decoupage, bycie trenerką, terapeutką i pisarką. Zamiłowanie do rękodzieła podzielają jej bohaterki bestselerowej „Stacji Jagodno”. Każdy tom zaprasza do urokliwych miejscowości w Górach Świętokrzyskich – powiedziała Barbara Woś z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach.

– Staram się pisać o tych wszystkich ładnych miejscach, które ja sama znam w tych okolicach i, które bym chciała, żeby poznali inni w całej Polsce, dlatego w moich książkach nie mogło zabraknąć Chęcin – odpowiedziała Karolina Wilczyńska.

Swoje książki Karolina Wilczyńska pisze głównie o emocjach, gdyż to właśnie one wydają jej się najciekawszym i najistotniejszym zagadnieniem. Jej najnowsza książka pt. „Lato do wynajęcia” to opowieść o wakacyjnych przygodach seniorów – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, których jesień życia nie jest nudna.

– Seniorów bardzo cenię. Ci, którzy znają moje książki to wiedzą, że właściwie w każdej serii, każdej opowieści pojawia się senior lub seniorka, którzy odgrywają ważną rolę. Cenię sobie mądrość pokoleniową i uważam, że powinniśmy się nawzajem od siebie uczyć – powiedziała pisarka.

Stało się to bodźcem do wielu ożywionych dyskusji, ponieważ na spotkanie z Karoliną Wilczyńską przyszło wielu słuchaczy Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na koniec był czas na książkowe dedykacje i osobiste rozmowy z pisarką.

Katarzyna Kazusek