Marsz, marsz Dąbrowski!

15 września, w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, odbył się wykład poświęcony genezie powstania hymnu narodowego oraz jego autorowi – Józefowi Wybickiemu. W ciekawej lekcji patriotyzmu wzięli udział seniorzy z terenu Gminy i Miasta Chęciny. Wykład wygłosił historyk Konrad Szymański.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 rokiem Józefa Wybickiego. Z tej okazji, w ramach projektu „Zaczytani chęcinianie”, odbył się wykład poświęcony dorobkowi i życiorysowi Józefa Wybickiego. Ten polski pisarz i polityk zmarł 200 lat temu, 10 marca 1822 w Manieczkach. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich” we Włoszech, która później została ogłoszona polskim hymnem narodowym. Łatwo wpadająca w ucho melodia i podnoszące na duchu słowa upowszechniły się i utrwaliły w pamięci narodu. „Mazurek Dąbrowskiego” został formalnie uznany hymnem narodowym na mocy okólnika wydanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych 26 lutego 1927 roku. Historyk Konrad Szymański przybliżył słuchaczom postać Józefa Wybickiego, a także przedstawił genezę „Mazurka Dąbrowskiego”. W ciekawym wykładzie dedykowanym seniorom wzięli udział także słuchacze Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wraz z prezes Zofią Puchałą i wiceprezesem Stanisławem Królem.

Na koniec Barbara Woś oraz Jolanta Domagała z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach wręczyły upominki promujące projekt „Zaczytani chęcinianie”, który Gmina Chęciny realizuje dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katarzyna Kazusek