„Pociąg” do czytania, czyli o tym co działo się w chęcińskiej bibliotece z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
O tym że „czytanie to najwspanialsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”, jak twierdziła nasza noblistka, Wisława Szymborska i że książka ma niezliczoną ilość zalet, nikogo nie trzeba przekonywać. Częsty kontakt ze słowem pisanym niewątpliwie rozwija wyobraźnię, wzmacnia pamięć, pozytywnie oddziałuje na zdolność koncentracji, a także poszerza słownictwo. Obcowanie z literaturą rozbudza wrażliwość na drugiego człowieka i kształtuje osobowość. Czytanie pomaga w zdobywaniu wiedzy o świecie i o nas samych, ale także jest źródłem relaksu i wspaniałym odpoczynkiem od trudów dnia codziennego.
Nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą bardzo chętnie odwiedzają Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Chęcinach i uczestniczą w organizowanych zajęciach bibliotecznych.
Dwudziestego trzeciego kwietnia chęcińską bibliotekę odwiedziły dzieci z grupy „Słoneczka” z przedszkola w Polichnie. Maluchy dowiedziały się, jak działa biblioteka i co trzeba zrobić, aby się do niej zapisać. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały o tym, że czytanie jest bardzo ważne. Rozwija i pomaga w zdobywaniu wiedzy. Dzieci zostały również zapoznane z akcją „Mała książka wielki człowiek”.
„Słoneczka” wzięły też udział w zabawie pod nazwą – „Magiczne pudełko”. Jedna z dziewczynek wylosowała z pudełka książeczkę pt. „Tydzień Krecika” i pięknie opowiedziała o ilustracji przedstawionej na okładce. Następnie głośno przeczytano dzieciom prezentowaną książkę. Dzieci z radością zwiedziły także pomieszczenia hali Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach.
W dniach od 8. do 12. maja odbywał się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego tegoroczne hasło brzmiało: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. W tych dniach z wielką przyjemnością mogliśmy gościć młodzież ze Szkoły Podstawowej w Chęcinach i dzieci z Samorządowego Przedszkola w Chęcinach.
Dziesiątego maja odwiedziła nas przedszkolna grupa „Niedźwiadki”. Maluchy zostały poinformowane o tym, jak pracuje biblioteka, jak się do niej zapisać i że warto wziąć udział w akcji „Mała książka – wielki człowiek”. Z wielką uwagą wysłuchały głośnego czytania książki autorstwa Barbary Supeł pt. „Jadzia Pętelka idzie na piknik”. Przedszkolaki z ciekawością obejrzały biblioteczne regały pełne barwnych książek, zadawały dużo pytań i bardzo się cieszyły ze słodkiej niespodzianki.
Jedenastego maja w odwiedziny do biblioteki przyszły dzieci z grupy „Sówki”. Dzieci zostały zapoznane z regułami działania biblioteki. Zwiedziły wszystkie zakątki biblioteczne i wysłuchały książki pt. „Tola na wsi” autorstwa Anny Włodarkiewicz. Przedszkolaki słuchały i śpiewały dziecięce piosenki, ze szczególną radością znaną i lubianą: „Jedzie pociąg z daleka”. Wizyta w bibliotece sprawiła im ogromną radość, co było widać po szeroko uśmiechniętych buziach.
Jedenastego maja w zajęciach bibliotecznych uczestniczyła także młodzież z klasy Va Szkoły Podstawowej w Chęcinach. Młodzież zapoznano ze specyfiką działania biblioteki, wskazano na to jak bardzo ważne jest czytanie w rozwoju człowieka, a także przygotowano dla gości lekcję biblioteczną. Uczniowie zostali zapoznani z życiem i twórczością Kornela Makuszyńskiego z okazji 70-tej rocznicy śmierci wybitnego pisarza. Młodzież chętnie słuchała, zadawała nurtujące ją pytania na temat autora „Awantury o Basię” i dzieliła się opiniami o swoich odkryciach czytelniczych.
Dwunastego maja chęcińska biblioteka gościła przedszkolaki z grupy „Wiewiórki”. Dzieci dowiedziały się, jak działa biblioteka i wysłuchały głośnego czytania wybranych fragmentów książki Agnieszki Frączek pt. „Przedszkoludki. Sto radości i dwa smutki”. Maluchy słuchały i radośnie śpiewały znane i lubiane dziecięce piosenki, np. „Uciekaj myszko do dziury”. Wielką frajdę sprawiła małym gościom zabawa w ciuchcię sunącą w takt muzyki „Jedzie pociąg z daleka” pomiędzy bibliotecznymi regałami pełnymi książek. Dzieci chłonęły niepowtarzalny klimat biblioteki, czuły się w niej miło i bezpiecznie. Wszystkie wyraziły chęć zapisania się do biblioteki. Słodka niespodzianka na koniec spotkania sprawiła im wiele przyjemności.