W ramach projektu „Zaczytani chęcinianie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego piętnastego lipca 2022 roku w Parku Miejskim im. Ojca Mateusza Korczaka w Chęcinach odbyło się wydarzenie pod nazwą „Legendobranie”. Seniorzy czytali dzieciom biorącym udział w zajęciach „Wakacje w gminie Chęciny” wybrane legendy o Chęcinach. Następnie zostały przeprowadzone warsztaty plastyczne pt. „Moja ulubiona postać z legend o Chęcinach”. Najmłodsi pod okiem seniorów i bibliotekarzy z Miejsko-Gminnej Biblioteki stworzyli wspaniałe, barwne ilustracje wykorzystując do wykonania swoich prac różnorodne techniki plastyczne. Zarówno seniorom jak i najmłodszym wspólna praca przyniosła wiele radości. Wydarzenie przebiegło w miłej atmosferze.
14 lipca w zabytkowej kamienicy „Niemczówka” odbyło się spotkanie z pisarką Karoliną Wilczyńską. Wydarzenie obfitowało w wiele ciekawych rozmów, osobistych doświadczeń i refleksji autorki licznych bestselerowych pozycji książkowych.
Karolina Wilczyńska to pisarka pochodząca z Kielc. Tworzy zarówno romanse, powieści obyczajowe, jak i horrory, kryminały, a także thrillery sensacyjne. W 2006 r. wydała swoją debiutancką powieść pt. „Performens”. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Wygrała Ogólnopolski Konkurs Literacki Świat Kobiety, a dzięki powieści „Ta druga” na Festiwalu Literatury Kobiecej Pióra i Pazura zdobyła nagrodę czytelniczek. Największą popularność przyniosły pisarce jej bestsellerowe cykle powieściowe m.in. cykl obyczajowy „Stacja Jagodno” zapoczątkowany powieścią „Zaplątana miłość”. W sumie jest autorką 35 książek. Zanim jednak została pisarką pracowała m.in. jako terapeutka i trenerka. Założyła również fundację pomagającą tzw. młodzieży zagrożonej wykluczeniem.
Karolina Wilczyńska w Chęcinach gościła już po raz drugi. Pierwszy raz w królewskim mieście z czytelnikami spotkała się dokładnie 10 lat temu w 2012 roku. Co ciekawe, Chęciny przewijają się w powieściach pisarki chociażby w cyklu „Kawiarenka za rogiem”.
– Znalazłam taką informację, że Pani Karolina posiada dar rozciągania doby, dzięki czemu zawsze starczyło jej czasu na haftowanie, tworzenie biżuterii, a także decoupage, bycie trenerką, terapeutką i pisarką. Zamiłowanie do rękodzieła podzielają jej bohaterki bestselerowej „Stacji Jagodno”. Każdy tom zaprasza do urokliwych miejscowości w Górach Świętokrzyskich – powiedziała Barbara Woś z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach.
– Staram się pisać o tych wszystkich ładnych miejscach, które ja sama znam w tych okolicach i, które bym chciała, żeby poznali inni w całej Polsce, dlatego w moich książkach nie mogło zabraknąć Chęcin – odpowiedziała Karolina Wilczyńska.
Swoje książki Karolina Wilczyńska pisze głównie o emocjach, gdyż to właśnie one wydają jej się najciekawszym i najistotniejszym zagadnieniem. Jej najnowsza książka pt. „Lato do wynajęcia” to opowieść o wakacyjnych przygodach seniorów – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, których jesień życia nie jest nudna.
– Seniorów bardzo cenię. Ci, którzy znają moje książki to wiedzą, że właściwie w każdej serii, każdej opowieści pojawia się senior lub seniorka, którzy odgrywają ważną rolę. Cenię sobie mądrość pokoleniową i uważam, że powinniśmy się nawzajem od siebie uczyć – powiedziała pisarka.
Stało się to bodźcem do wielu ożywionych dyskusji, ponieważ na spotkanie z Karoliną Wilczyńską przyszło wielu słuchaczy Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na koniec był czas na książkowe dedykacje i osobiste rozmowy z pisarką.
W ramach realizowanego projektu – „Zaczytani chęcinianie” w Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach odbyły się warsztaty plastyczne poświęcone twórczości Marii Konopnickiej z okazji 180 – rocznicy urodzin pisarki. Sejm Rzeczypospolitej doceniając literacki dorobek autorki „Roty” oraz jej wkład w działalność patriotyczną ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej.
Warsztaty przeprowadzono podczas zajęć – „Wakacje w
gminie Chęciny”. Dzieci uczestniczące w warsztatach wykonały ilustracje do
ulubionego utworu Marii Konopnickiej.
Podczas warsztatów przypomniano dzieciom postać Marii
Konopnickiej i przeczytano kilka jej wierszy. Mali artyści otrzymali kartki z
bloku A3, kredki, farby, plastelinę, papier kolorowy i z tych materiałów
stworzyli piękne, barwne prace.
Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali drobny upominek – zakładkę do książki. Jury wyłoniło najładniejsze prace, które zostały nagrodzone podczas spotkania autorskiego z Marcinem Pałaszem.
7 lipca w Parku Miejskim im. Ojca Mateusza Korczaka w Chęcinach odbyło się spotkanie z pisarzem dla dzieci i młodzieży – Marcinem Pałaszem. W słoneczne przedpołudnie najmłodsi mieli niepowtarzalną okazję, by poobcować z przyrodą oraz z ciekawą i zabawną twórczością autora.
W spotkaniu autorskim, w bliskości z naturą, wzięły udział dzieci, które są uczestnikami gminnej akcji „Wakacje w mieście”, podopieczni Przedszkola Samorządowego w Chęcinach, opiekunowie, pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. Podczas wydarzenia był obecny także burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, który powitał pisarza w królewskim mieście oraz podziękował za przybycie.
– Bardzo się cieszę, że przyjął Pan zaproszenie i przyjechał aż z Wrocławia, by w formie pikniku spotkać się z najmłodszymi. Czyni Pan niebywałe rzeczy – zachęca dzieci i młodzież do czytania książek. W tych czasach, gdzie często jedyną rozrywką dla młodych ludzi jest telefon, czy komputer, takie spotkania są niezwykle cenne i kształtujące. Najmłodsi mogą poznać Pana zawód „od kuchni” i posłuchać skąd biorą się pomysły na książki. Liczę, że zaciekawieni Pana opowieściami sami będą chcieli sięgnąć po lekturę i chętnie ją przeczytają – powiedział burmistrz Robert Jaworski.
Marcin Pałasz to pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk oraz copywriter. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z krainy potworów”, którą napisał specjalnie dla kuzyna Krzysia, jako zachętę do czytania. Jak sam stwierdził, karierę pisarską zaczął przypadkiem.
– Studiowałem astronomię. Po szkole podstawowej i liceum poszedłem do Wrocławia na studia, gdzie uczyłem się o gwiazdach, dalekich planetach, galaktykach i kometach. Czy zostałem naukowcem? Astronomem? Zostałem pisarzem, a wcale nie przypuszczałem, że tak się stanie. Później zajmowałem się też reklamą. Już wtedy moja praca wymagała sporej wyobraźni – powiedział.
A wyobraźnia to nieodłączny element pracy pisarza, a także skarbnica wielu pomysłów. W sumie Marcin Pałasz napisał blisko 40 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród. Jest dwukrotnym laureatem w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Jak powiedział: „Najlepsze pomysły na książki biorą się z życia”. Tak między innymi powstał „Sposób na elfa”. To powieść o przygodach psa pisarza – Elfa. To historia o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Wzrusza, bawi i uczy. I to właśnie tej pozycji książkowej autor poświęcił najwięcej czasu na opowieści.
Na koniec był czas na zadawanie pytań, a także na książkowe dedykacje. Spotkanie autorskie wspierała Barbara Woś z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Zaczytani chęcinianie”, który ma zachęcić seniorów, dzieci i młodzież do częstego sięgania po książki. Na ten cel Gmina Chęciny, za pośrednictwem Centrum Kultury i Sportu, pozyskała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Promocji czytelnictwa 2022”.
19. czerwca 2022 roku w słoneczne niedzielne popołudnie miała
miejsce kolejna edycja „Zaczytaj się w Chęcinach”. Tegoroczna odsłona wydarzenia przeniosła uczestników „W bajkową
krainę Marii Konopnickiej”. W pięknej scenerii, u podnóża zamku królewskiego
mieszkańcy Chęcin oraz turyści wspólnie czytali i słuchali wierszy oraz prozy
Marii Konopnickiej.
Znana wszystkim poetka została uznana za patronkę
literacką bieżącego roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnikom imprezy
czytelniczej przybliżono postać autorki „Roty”, zapoznano z twórczością i
ciekawostkami z jej życia.
Podczas wydarzenia można było również posłuchać piosenek
opartych na utworach Marii Konopnickiej, a także relaksować się przy letniej
muzyce, robić zdjęcia w specjalnej ramce i adoptować bookcrossingowe książki. Dzieci
kolorowały ilustracje do wierszy Marii Konopnickiej, malowały medale i
ozdabiały barwne zakładki.
Osoby, które wyraziły chęć czytania utworu Marii
Konopnickiej, wybierały tekst spośród przygotowanych propozycji i czytały do
mikrofonu przy specjalnie udekorowanym stoliku.
Uczestnicy wydarzenia zaprezentowali również swoją
twórczość. Wiersze własnego autorstwa
przeczytali: pani Monika Arabasz, jej syn oraz pan Rafał Zalewski.
Piękna aura, przyjemna letnia muzyka, wspaniała poezja sprawiły, że uśmiechy zagościły na twarzach uczestników wydarzenia. „Zaczytaj się w Chęcinach” przebiegło w miłej atmosferze.