Piknik z książką. Spotkanie z pisarzem Marcinem Pałaszem

7 lipca w Parku Miejskim im. Ojca Mateusza Korczaka w Chęcinach odbyło się spotkanie z pisarzem dla dzieci i młodzieży – Marcinem Pałaszem. W słoneczne przedpołudnie najmłodsi mieli niepowtarzalną okazję, by poobcować z przyrodą oraz z ciekawą i zabawną twórczością autora.

W spotkaniu autorskim, w bliskości z naturą, wzięły udział dzieci, które są uczestnikami gminnej akcji „Wakacje w mieście”, podopieczni Przedszkola Samorządowego w Chęcinach, opiekunowie, pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. Podczas wydarzenia był obecny także burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski, który powitał pisarza w królewskim mieście oraz podziękował za przybycie.

– Bardzo się cieszę, że przyjął Pan zaproszenie i przyjechał aż z Wrocławia, by w formie pikniku spotkać się z najmłodszymi. Czyni Pan niebywałe rzeczy – zachęca dzieci i młodzież do czytania książek. W tych czasach, gdzie często jedyną rozrywką dla młodych ludzi jest telefon, czy komputer, takie spotkania są niezwykle cenne i kształtujące. Najmłodsi mogą poznać Pana zawód „od kuchni” i posłuchać skąd biorą się pomysły na książki. Liczę, że zaciekawieni Pana opowieściami sami będą chcieli sięgnąć po lekturę i chętnie ją przeczytają – powiedział burmistrz Robert Jaworski.

Marcin Pałasz to pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk oraz copywriter. Debiutował w 2004 roku książką „Opowieści z krainy potworów”, którą napisał specjalnie dla kuzyna Krzysia, jako zachętę do czytania. Jak sam stwierdził, karierę pisarską zaczął przypadkiem.

– Studiowałem astronomię. Po szkole podstawowej i liceum poszedłem do Wrocławia na studia, gdzie uczyłem się o gwiazdach, dalekich planetach, galaktykach i kometach. Czy zostałem naukowcem? Astronomem? Zostałem pisarzem, a wcale nie przypuszczałem, że tak się stanie. Później zajmowałem się też reklamą. Już wtedy moja praca wymagała sporej wyobraźni – powiedział.

A wyobraźnia to nieodłączny element pracy pisarza, a także skarbnica wielu pomysłów. W sumie Marcin Pałasz napisał blisko 40 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród. Jest dwukrotnym laureatem w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego. Jak powiedział: „Najlepsze pomysły na książki biorą się z życia”. Tak między innymi powstał „Sposób na elfa”. To powieść o przygodach psa pisarza – Elfa. To historia o przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Wzrusza, bawi i uczy. I to właśnie tej pozycji książkowej autor poświęcił najwięcej czasu na opowieści.

Na koniec był czas na zadawanie pytań, a także na książkowe dedykacje. Spotkanie autorskie wspierała Barbara Woś z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Zaczytani chęcinianie”, który ma zachęcić seniorów, dzieci i młodzież do częstego sięgania po książki. Na ten cel Gmina Chęciny, za pośrednictwem Centrum Kultury i Sportu, pozyskała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Promocji czytelnictwa 2022”.

Katarzyna Kazusek

- mkidn_kolor.jpg