Nauka kreatywnego pisania pod okiem pisarki Joanny Jagiełło

12 września, w holu Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, odbyło się spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jagiełło, połączone z warsztatami kreatywnego pisania. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele klas siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach.

– Witam wszystkich na spotkaniu z wyjątkowym gościem, Panią Joanną Jagiełło. Pani Joanna jest pisarką i poetką. Pracowała również jako nauczyciel, tłumacz, dziennikarz i redaktor. To autorka wielu książek dla dorosłych, dzieci, jednak najwięcej napisała ich dla młodzieży. Za swoją twórczość zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Życzę Wam miłych wrażeń, a Pani Joannie dziękuję za przybycie i spotkanie się z naszą młodzieżą – powiedziała dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach, Renata Janusz.

Joanna Jagiełło od zawsze uwielbiała pisać, jednak jak sama przyznała – z początku brakowało jej pewności siebie i odwagi. Już jako młoda dziewczyna pisała do szuflady. Debiutowała w 1997 roku tomikiem wierszy „Moje pierwsze donikąd”. Pierwszą książką Joanny Jagiełło, wydaną w 2011 roku, była powieść „Kawa z kardamonem”, która zapoczątkowała czterotomową serię dla młodzieży – „Czekolada z chili”, „Tiramisu z truskawkami” i „Mleko z miodem”.

– To było moje wielkie marzenie. Zawsze marzyłam, żeby pisać książki. Najlepszą stroną pisania jest to, czego Wy dzisiaj doświadczycie. To po prostu bardzo twórcze zajęcie, które daje człowiekowi niesamowitą ekscytację – mówiła.

Obecnie ma na swoim koncie ponad 30 książek, głównie dla młodzieży. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. za powieść pt. „Jak ziarnka piasku” zdobyła nagrodę literacką w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2018.

Spotkanie z pisarką zostało połączone z warsztatami kreatywnego pisania. Przedstawiciele klas siódmych i ósmych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Chęcinach, dzięki udziałowi w wyjątkowej lekcji, poznali tajniki i podstawowe zasady tworzenia. Otrzymali także pomocne karty pracy oraz niezbędne przybory do pisania. Warsztaty pobudziły ich kreatywność, dodały odwagi i rozbudziły wyobraźnię.

– Późno zaczęłam pisać, ale to jest to, co najbardziej kocham. To jest moja wielka pasja, dzięki której jestem bardzo szczęśliwą osobą. Tego Wam życzę, żebyście znaleźli w życiu to coś, co da Wam taką radość, jak mi pisanie książek – powiedziała na koniec pisarka.

Spotkanie koordynowała Barbara Woś – starszy bibliotekarz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chęcinach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zaczytani chęcinianie”, który Gmina Chęciny realizuje dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Promocji czytelnictwa 2022”.

Katarzyna Kazusek