Doskonały obserwator, który z dużą wrażliwością przedstawia swoich bohaterów, czyli spotkanie autorskie z reporterem Pawłem Piotrem Reszką

Szesnastego marca 2023 roku w Hali „Pod Basztami” w Chęcinach odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarzem, reporterem, Pawłem Piotrem Reszką, autorem trzech książek reportażowych, laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jego druga książka: „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” znalazła się w finale Literackiej Nagrody „Nike”.

Wspaniałego gościa przywitał burmistrz gminy i miasta Chęciny, Robert Jaworski, który przedstawił autora uczestnikom spotkania i pokrótce wymienił jego dorobek pisarski. Robert Jaworski zaznaczył, że to niezwykle miłe, że znany reporter przyjechał do małego miasteczka, jakim są Chęciny opowiedzieć o swojej twórczości, inspiracjach i literackich pomysłach. Włodarz Chęcin podkreślił także, że tego typu spotkania są wyjątkowo cenne, gdyż czytelnik znając twórcę, chętniej sięgnie po jego książki i przeczyta je z większą przyjemnością.

Paweł Piotr Reszka przyznał, że zawsze z radością przyjeżdża do Chęcin, „bo to miasteczko coś w sobie ma”. Zdradził, że jako autor reportaży „żyje z małych miejscowości, z tej tak zwanej Polski mniej rozświetlonej”. Od dwudziestu lat odwiedza mniejsze miasta, ponieważ większość jego bohaterów właśnie tam mieszka.

Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki „Czytam, bo lubię” w Chęcinach, prowadząca spotkanie, zwracając się do uczestników tak opisała reportera: „Jest doskonałym obserwatorem, który z dużą wrażliwością przedstawia swoich bohaterów. Zauważa najdrobniejsze szczegóły, które wzmacniają narrację. Trudno jest wydobywać historie z ludzi – zwłaszcza te traumatyczne, ale naszemu gościowi się udaje”.

Paweł Piotr Reszka bardzo chętnie i szczerze odpowiadał na zadawane pytania. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się na przykład, dlaczego po studiach podjął pracę reportera w lubelskim oddziale „Gazety Wyborczej”. Bardzo ciekawie opowiadał m. in. o tym, dlaczego zajął się wstrząsającym tematem poszukiwaczy żydowskiego złota i przyprawiającymi o gęsią skórkę koszmarami polskich rodzin. Zdradził również nazwiska cenionych przez siebie autorów reportaży i tytuł ulubionej książki.

Interesujące spotkanie zakończyły podziękowania, pamiątkowe zdjęcia oraz autografy. Wydarzenie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.